Жене у Великом рату

Народна библиотека Стефан Првовенчани и краљевачки огранак Коласрпских сестара организовали су занимљив програм о учешћу жена у Првом светском рату и српским херионама из овог доба. Први светски, или како га историчари називају Велики рат, у Србији је однео преко милион и двеста хиљада живота, односно у њему је страдала једна трећина укупног становништва. Примери мука и херојства српских војника заблежени су и сачувани и свим светским историјским уџбеницима. Забележени и примери јунаштва Српкиња које су учествовале у до тада највећем ратном сукобу на нашој планети. Хероина Милунка Савић најодликованија је жена ратник на свету.

-Пре сто година Краљевина Србија имала је жене које су волеле своју отаџбину и речима и делима помагале су у њеној одбрани жртвујући сопствени живот. Њихово учешће у догађајима понекад подсећа на бајку о победи добра над носиоцима зла и мржње, на причу о Леонидиној храбрости, на житије светих хришћанки из првих векова Вере, Наде, Љубави и мати им Софије. Красилу су их саосећање и спремност да се живот да за ближњега, неустрашивост и скромност, без жеље да се добије заслужена награда. Оснивање Кола српских сестара на Велику госпојину 1903. године, представља прави пример саборне заједнице која је непрофитабилна, нестраначка, добровољна и утемељена на примени примера из прошлости.
Света Јелена Анжујска, света царица Милица, Ангелина Бранковић, мајка Јевросима… биле су узор нашим хероинама из 20. Века. Без самохвалисања и без икаквог личног интереса, улазиле су у најтеже борбе. Биле су просветитељке, добротворке, медицинске сестре, борци на ратишту и велике приложнице у мирнодопском периоду – рекао је др Драгољуб Даниловић, професор историје, као примере наводећи Надежду Петровић, Милунку Савић, Делфу Иванић…
На ову тему говориле су и Милена Шећеровић и Милана Шпоња из Коласрпских сестара, док су у уметничком програму учествовали песник Радослав Премовић и вокални солиста Јадранка Јагличић.

Овај занимљив програм је пропратило и неколико наших ученика са наставницом Маријом Гавриловић. Професор Даниловић их је представио присутнима као ученике школе која носи име по хероини Великог рата, Милунки Савић.

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *